Reprezentacyjna ulica Łodzi z oryginalną zabudową z początku XX w.. Znajdują się przy niej dziesiątki kamienic, pałace i wille fabrykantów, kościoły i pomniki. Ze względu unikalną zabudowę ulica została w całości do rejestru zabytków.
Ulica Piotrkowska to najdłuższy deptak w całej Europie. Znajduje się tu przynajmniej kilkanaście zabytków o charakterze eklektycznym, zwanym również historyzującym, ze względu na swoje odwołania do epok i artystów minionych. Na tej długiej na ponad 4 kilometry ulicy, największą sławą cieszą się przede wszystkim kamienice. Jedną z bardziej reprezentatywnych jest kamienica należąca niegdyś do Karola Scheibelera, którą można zobaczyć pod numerem 11. Budynek budowany był w latach 1880-1882, według projektu Hilarego Majewskiego. To niezwykle interesujący czterokondygnacyjny dom zbudowany na planie litery U. Nie często, nawet w Łodzi, możemy spotkać domy mieszkalne z ośmiokątną kopułą zwieńczoną masztem.
Jeśli się dobrze przyjrzymy, rozpoznamy elementy właściwe dla włoskiego renesansu, neorenesansu i neobaroku. Połączenie tych stylów jest charakterystyczne dla eklektyzmu łódzkiego. Inną piękną kamienicą znajdującą się przy tej ulicy jest ta, zaprojektowana przez Juliusza Adolfa Junga, której właścicielem był Herman Konstadt. Budynek znajduje się pod numerem 53. Przy tej budowli warto zwrócić uwagę na piękne kariatydy umieszczone na górnych piętrach. Kariatyda to posąg kobiecy stanowiący podporę, trzymającą na głowie, na przykład belkowanie lub balkon. Historycznie nawiązuje do architektury starożytnej Grecji, szczególnie do stylu jońskiego.
Eklektyzm to koncepcja architektoniczna polegająca na dowolnym łączeniu wielu elementów różnych stylów historycznych w jednej budowli. Królestwem eklektyzmu w Polsce jest zdecydowanie Łódź. Dowolność i różnorodność detali architektonicznych sprawiają, że eklektyzm łódzki nadaje niepowtarzalnego charakteru architekturze Łodzi.
Zobacz też jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Polsce :
Miejsce:
ul. Piotrkowska
ul. Piotrkowska
90-001 Łódź