Instytut Pamięci Narodowej (IPN) ma na celu gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Przeprowadza także śledztwa w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.
Inne ważne zadania Instytutu to prowadzenie badań naukowych oraz działalność edukacyjna. IPN ma również obowiązek poszukiwania miejsc pochówku osób poległych w walce o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, walce z systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych i czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.
Ponadto, IPN zajmuje się upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z walkami i męczeństwem narodu polskiego w kraju i za granicą, jak również miejscami walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.
Zgodnie z ustawą o IPN, dokumenty zgromadzone w archiwach służb specjalnych PRL są udostępniane osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, również w sposób tajny.
Miejsce:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
ul. E. Orzeszkowej 31/35,
91-479 Łódź