Archiwum Państwowe w Łodzi jest instytucją administracji rządowej, podległą Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych. Naszymi głównymi zadaniami są: nadzór nad powstającymi na terenie naszego działania materiałami archiwalnymi, ich przejmowanie, wieczyste przechowywanie, opracowywanie, konserwacja i udostępnianie.
Historia archiwum w Łodzi rozpoczęła się w 1926 roku. Od początku mieściło się w budynku Ratusza. Obecnie zajmuje budynki przy pl. Wolności 1 oraz pomieszczenia pofabryczne przy al. Kościuszki 121 i al. Piłsudskiego 33. Posiada też oddział w Sieradzu.
Co przechowujemy?
Zasób Archiwum stanowią przede wszystkim akta XIX i XX-wieczne. Największa jego część to dokumenty władz samorządowych oraz administracji państwowej z terenu dawnych Guberni Piotrkowskiej oraz Kaliskiej, a także późniejszego województwa łódzkiego. Cenne dla badań genealogicznych i biograficznych są XIX-wieczne akta stanu cywilnego. Charakterystyczne dla Archiwum łódzkiego są akta dawnych fabryk, instytucji bankowych i kredytowych. W zbiorach znajdują się także akta instytucji wymiaru sprawiedliwości, szkół, rodzinno-majątkowe, partii politycznych z lat 1945-1990 oraz organizacji i stowarzyszeń społecznych. Cennym uzupełnieniem zasobu są zbiory: druków i pism ulotnych, dyplomów, ikonograficzny, kartograficzny oraz teatraliów łódzkich.
Archiwum dysponuje też biblioteką posiadającą bogaty zbiór wydawnictw regionalnych.
Miejsce:
Archiwum Państwowe w Łodzi
pl. Wolności 1
91-415 Łódź