„Gej”, „Osoba Która Wyszła z Otyłości Olbrzymiej”, „Rodzina Wegańska”, „Mama Osoby Niebinarnej i Transpłciowej”, „Osoba Po Przeszczepie Płuc”, czy „Kameruńczyk Mieszkający w Polsce” to tylko niektóre z tytułów Żywych Książek, które będzie można wypożyczyć podczas kolejnej edycji Żywej Biblioteki w najbliższą niedzielę w Centrum Dialogu.
17 listopada, dzień po Międzynarodowym Dniu Tolerancji, w godz. 11:00-19:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się kolejna odsłona Żywej Biblioteki. To wydarzenie podczas, którego na pół godziny „wypożycza się” człowieka i jego historię po to, aby w sprzyjającej atmosferze porozmawiać z nim, zrozumieć jego historię i spojrzeć sobie w oczy mimo wielu różnic. Na czytelników i czytelniczki będą czekać zarówno dobrze znane tytuły, jak i „nowości”, łącznie aż dwadzieścia dziewięć Żywych Książek. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog pomiędzy ludźmi. Głównym celem Żywej Biblioteki jest przełamywanie stereotypów dzięki rozmowie z osobami narażonymi na wykluczenie społeczne. Wartościami nieodłącznie związanymi z tą akcją są otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka
– Żywa Biblioteka funkcjonuje jak zwykła, taka dobrze nam znana, ale zamiast książek można „wypożyczyć” człowieka i porozmawiać z nim przez pół godziny – mówi Piotr Rembowski, koordynator tegorocznej edycji Żywej Biblioteki. – Żywe książki to często reprezentanci i reprezentantki różnych kultur, orientacji, grup społecznych obarczonych stereotypami, a w związku z tym osoby narażone na uprzedzenia, wykluczenia i dyskryminację – dodaje.
– W Centrum Dialogu tworzymy bezpieczną przestrzeń do dialogu z ludźmi, z którymi nie każdy na co dzień ma kontakt. Podczas tego wydarzenia będzie można porozmawiać z osobą, która wyszła z kryzysu bezdomności, osobą z chorobą dwubiegunową, Egipcjanką mieszkającą w Łodzi, czy osobą niebinarną – mówi Aleksandra Zbieranowska z Centrum Dialogu. – Szczera rozmowa i bliskość kontaktu pozwala oswoić tematy, które wydają nam się trudne, zadać pytania o życiu drugiej osoby. Podczas Żywej Biblioteki możemy przekonać się, że po drugiej stronie siedzi człowiek tylko pozornie inny, a w swojej istocie podobny do nas, z podobnymi marzeniami, tęsknotami i radościami – dodaje.
Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Mecenasem tegorocznej edycji jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu.
Data:
niedziela, 17.11.2024, 11:00
Wykonawca / Organizator:
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Lokalizacja:
Teatr Kamila Maćkowiaka / Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83
91-755 Łódź
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN