W twórczości Marty Czarneckiej przeszłość splata się wciąż na nowo z teraźniejszością, która staje się miejscem uobecniania przeżyć minionych. Malarka umieszcza poza czasem fragmenty wspomnień, a właściwie ich ślady zapisane w postaci fotografii i osadza je w nowym kontekście, otwierając tym samym drogę ewolucji znaczeń. Rozplatając i na powrót zestawiając je na nowej płaszczyźnie, tworzy zupełnie nowe historie i nową rzeczywistość. Tak o tym mówi: „Wyjmuję określone fragmenty czy postacie z kontekstu wspomnień zapisanych w formie fotografii. W wyniku tego zmieniam ich znaczenie, pierwotną hierarchię, status, umieszczając je w nowej sytuacji, nadaję im nowe okoliczności czy zależności. Dokonuję demontażu, aby za chwilę stworzyć z nich swoisty kolaż, plątaninę”.
Czym jest zawłaszczanie czasu? Czy jest to przywoływanie i ożywianie wspomnień, skrawków pamięci w postaci fotografii, będących jedynie jej materialnymi wycinkami, a może próba odnalezienia własnej prawdy? Interpretacja pozostaje kwestią otwartą, indywidualną dla każdego odbiorcy.
Marta Czarnecka
(ur. 1991) – mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach. Zajmuje się malarstwem i instalacją. W 2015 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w Pracowni prof. Ireneusza Walczaka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie – doktorantka w zakresie malarstwa na macierzystej uczelni. Miała 7 wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 40 wystawach grupowych. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2018: II Nagroda – III Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego; 2017: Nagroda Angelus – I Przegląd Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”; laureatka V G.PART – Gliwickiego Przeglądu Artystycznego; 2016: Nagroda Równorzędna – XXII Ogólnopolski Konkurs Sztuki im. Vincenta Van Gogha; 2015: Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – 9. Edycja Triennale Grafiki Polskiej; Nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT – Promocje 2015, 25. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych; 2014: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; I nagroda Prezydenta Bytomia – XV Festiwal Sztuki Wysokiej.
Data:
piątek, 26.06.2020 - sobota, 22.08.2020
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Galeria Re:Medium
Lokalizacja:
Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
90-430 Łódź
Bilety:
Bilety - 1 PLN