Pałacowe wnętrza
Pierwsze piętro można podzielić ze względu na funkcję, jaką pełniły dane pomieszczenia. Dlatego wyróżniamy część reprezentacyjną, w której przyjmowano gości i część prywatną, będącą dawniej mieszkaniem właścicieli. Przestrzenie pierwszej z nich charakteryzują się bogatymi zdobieniami, przepychem, a także elementami wystroju, nawiązującymi do działalności Izraela Poznańskiego. Do tych pomieszczeń zaliczamy Salę Lustrzaną, saloniki reprezentacyjne, Wielką Salę Jadalną oraz pokój karciany.
Natomiast część prywatna to dawne przestrzenie mieszkalne. Znajdziemy tam apartament pani domu, który składa się z czterech pomieszczeń: saloniku miodowego, saloniku pistacjowego, sypialni i gotowalni oraz apartament gościnny, w którym znajduje się między innymi pokój synów Leoni i Izraela Poznańskich oraz prywatna jadalnia.
Historia rodziny Poznańskich
Izrael Kalmanowicz Poznański stworzył jedną z największych finansowych potęg dziewiętnastowiecznej Łodzi. Wystawa opowiada o jego drodze do sukcesu, a także o roli zapoczątkowanego przezeń fabrykanckiego rodu w budowaniu nowoczesnego miasta, zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej oraz filantropijnej.
Liczna, wielopokoleniowa rodzina Poznańskich przez dziesiątki lat kształtowała kierunki rozwoju Łodzi. W zrozumieniu tego fenomenu pomaga prezentowane na wystawie drzewo genealogiczne, ilustrujące rozległe relacje, koneksje i pokrewieństwa potomków nestora rodu z rodzinami innych fabrykantów, ludźmi nauki czy sztuki. Wypisane na nim imiona ożywają dzięki unikatowym zdjęciom portretowym, wcześniej niepokazywanym w całości, a ofiarowanym Muzeum w 1999 r. przez Mieczysława André, prawnuka Izraela Poznańskiego. Fotografie wraz z zachowanymi pamiątkami rodzinnymi pozwalają odtworzyć dzieje Poznańskich, z ich sukcesami, porażkami, biznesowymi decyzjami, blaskami i cieniami życia codziennego.
Wystawa opowiada o sposobach spędzania wolnego czasu przez łódzką burżuazję, a także rysuje kontekst życia politycznego i artystycznego epoki. Dawnego ducha domu przywołują oryginalne meble należące niegdyś do Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych I. K. Poznański. Na szczególną uwagę zasługują przedmioty z dekoracyjnym monogramem „P” czy zachowane książki z księgozbioru Maurycego i Alfreda Poznańskich. Dopełnieniem kolekcji pamiątek jest prezentowany na ekspozycji portret Izraela Kalmanowicza Poznańskiego z 1891 r., autorstwa Stanisława Heymana.
Wystawie towarzyszy film pt. Powrót do ziemi obiecanej w reżyserii Jacka Schmidta, który powstał w 2010 r. podczas zjazdu członków rodziny Poznańskich w Muzeum Miasta Łodzi.
Wystawa jest przystosowana do zwiedzania przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Do materiałów filmowych dołączone są nagrania tłumacza Polskiego Języka Migowego. Na stanowisku multimedialnym można wysłuchać audiodeskrypcji wybranych eksponatów, a w przestrzeni wystawy odnaleźć mapy dotykowe ekspozycji oraz informacje w formacie tekstu łatwego do czytania i rozumienia.
Kurator: Adam Klimczak
Biblioteka
Biblioteka w XIX-wiecznej rezydencji mieściła domowy księgozbiór, ale także stanowiła przestrzeń służącą zarówno pracy i spotkaniom, jak i odpoczynkowi oraz rozrywce. Pomieszczenie zaaranżowane w Pałacu rodziny Poznańskich wpisuje się w tendencje obowiązujące w tej epoce.
Położona w ciągu pomieszczeń reprezentacyjnych pierwszego piętra Biblioteka znajduje się pomiędzy Salą Lustrzaną a paradną klatką schodową. Zgromadzono tu oryginalne wydania książek z przełomu XIX i XX w., które przechowywane są w dębowej szafie. O tym, że pokój służył nie tylko do lektury i pracy, przypomina stół do cieszącej się dużą popularnością w XIX w. gry w karambol. Wystrój pomieszczenia uzupełniają rzeźby oraz wyeksponowane na ścianach mapy i obrazy. Ozdobę Biblioteki stanowi utrzymany w niezwykłej kolorystyce, bogato dekorowany sufit, któremu dzięki pracom konserwatorskim został przywrócony pierwotny wygląd z czasów rodziny Poznańskich.
Filmowy kantor Ziemi obiecanej
W odrestaurowanych pomieszczeniach kantoru oraz pokoju dyrektora mieści się ekspozycja przybliżająca administracyjne aspekty działalności przedsiębiorstwa Izraela Poznańskiego. Rekonstrukcja wnętrz dawnych biur zakładów poszerzona jest o kontekst powieści Ziemia obiecana Władysława Reymonta, a także jej ekranizacji w reżyserii Andrzeja Wajdy.
„Cisza zupełna panowała w kantorze. Elektryczne światło drgało i ślizgało się po czarnych szafach, w których stały uszeregowane olbrzymie księgi mające na grzbietach białe cyfry lat, z jakich pochodziły.” Tymi słowami Władysław Reymont opisuje pełną skupienia pracę buchalterów w biurze Buchholca w Ziemi obiecanej. W 2019 r. przypadło 120-lecie pierwszego wydania powieści, a także 45-lecie jej słynnej ekranizacji, uznanej za najwybitniejszy polski film w plebiscycie Onetu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten podwójny jubileusz stał się inspiracją do stworzenia nowej stałej wystawy w Muzeum Miasta Łodzi, umieszczonej w zrewitalizowanych przestrzeniach na parterze Pałacu rodziny Poznańskich.
Ekspozycja mieści się w dawnej części biurowej pałacu, na którą składały się: kantor i gabinet dyrektora. Wystawa łączy oryginalne wyposażenie biurowe pochodzące z kolekcji Muzeum z artefaktami i dokumentami z planu filmowego – elementami scenografii kantoru w Ziemi obiecanej Wajdy.
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 09:00 – 17:00
Środa 09:00 – 17:00
Czwartek 09:00 – 17:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 11:00 – 19:00
Niedziela 11:00 – 19:00
Data:
wtorek, 02.01.2024 - niedziela, 29.12.2024
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Miasta Łodzi – Pałac rodziny Poznańskich
Lokalizacja:
Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Izraela Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15
91-065 Łódź
Bilety:
Bilet normalny - 25 PLN
Bilet ulgowy - 20 PLN