Poza wyborem instalacji, fotografii, rysunków i rzeźb z ostatnich kilku lat, zobaczymy nowe realizacje, które bezpośrednio odnoszą się do trwającej od 2014 roku wojny w Ukrainie. Muzeum Sztuki w Łodzi wraz z ikoniczną Salą Neoplastyczną stanie się również przestrzenią, gdzie zostanie opowiedziana na nowo skomplikowana historia sztuki awangardowej, która często przekracza jednoznaczne tożsamości narodowe.
Głównym tematem podejmowanym przez Kadana jest historia Ukrainy: w jej społecznym, politycznym i przede wszystkim artystycznym wymiarze. Artysta sięga do historii ukraińskiej awangardy, żeby badać polityczne paradoksy przeszłości. W swojej pracy korzysta zarówno z konkretu archiwów, jak i poetyckiej wyobraźni. Przy ich pomocy odtwarza biografie ukraińskich awangardystów i XX-wieczne monumenty. Sięga również po elementy architektury i wystroju wnętrz dobrze znane z życia w państwie byłego bloku wschodniego. Komoda ze szklaną witrynką czy ozdobna krata okienna, stają się u Kadana punktem wyjścia do opowiedzenia o tym, jak codzienne i prywatne łączy się z polityką i historią.
Prace Nikity Kadana są muzealnymi eksponatami, materialnymi dowodami, pokazującymi odbicia przeszłości w aktualnych wydarzeniach. Na wystawie zobaczymy zarówno odległe echa rewolucji 1905 roku, jak i obrazy trwającej obecnie wojny. Unikalną rekonstrukcję Gabinetu Abstrakcji El Lissitzky’ego, pozostałą po wystawie Awangardowe muzeum, wypełnią obrazy zniszczonego bombardowaniami Kijowa i wybór prac z kolekcji Muzeum. Natomiast w Sali Neoplastycznej strzaskane kulami witraże przypomną o wydarzeniach, które miały miejsce w 2014 roku w obwodzie donieckim.
Tytuł wystawy odwołuje się do słów francuskiego socjalisty Jeana Jaurès’a: Z historii ogień należy brać, nie popiół…. Nikitę Kadana, poza rewolucyjną energią ognia równie mocno interesuje popiół historii i to w jaki sposób krytycznie pracujemy z przeszłością.
Oprócz prac Nikity Kadana na wystawie pojawią się prace następujących artystek i artystów, pochodzące z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi: Theo van Doesburg, Jean Hélion, Bolesław Utkin, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Samuel Szczekacz, Magrit Reich-Sielska, Marek Włodarski, Georges Vantongerloo.
I ogień, i popiół zaprezentujemy na jednym piętrze z wystawą zbiorową Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu. Sugerujemy by zwiedzać je razem. Oba projekty otworzy prezentacja szkiców i asamblaży ukraińskiego artysty Fedira Tetianycza.
Data:
piątek, 07.10.2022 - niedziela, 12.03.2023
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Sztuki w Łodzi - ms1
Lokalizacja:
Muzeum Sztuki w Łodzi – ms1
ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź
Bilety:
Bilety do - 30 PLN
Wstęp bezpłatny - piątek - 0 PLN