Na trzech kondygnacjach i 1500 metrach kwadratowych znajdują się setki obiektów z dziejów polskiej kinematografii: plakatów, kamer, projektorów, kostiumów, rekwizytów i dokumentów produkcyjnych.
Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń́ do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę̨ i socrealizm, po Polską Szkołę̨ Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę̨, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę̨ na świecie.
W podroży po rodzimym kinie widzom towarzyszą legendarni reżyserzy, producenci i scenarzyści. Bohaterami wystawy są̨ ci, którzy kino wynaleźli i z każdym kolejnym odkryciem rozwijali, oraz ci, którzy kinem zarządzali – prowadzać wielkie wytwornie filmowe lub wiejskie kina w domach kultury. Ekspozycja NCKF-u oddaje głos scenografom i montażystkom, krytykom i historykom filmu, archiwistom i prelegentom klubów filmowych. Nie brakuje na niej artystów, dla których film był jedynie materią awangardowych eksperymentów, a także filmowców amatorów, którzy za ostatnie grosze realizowali tysiące dzieł z potrzeby serca i miłości do kina.
Wystawa czynna:
- wtorek-niedziela 10:00 – 18:00
Wejście od ulicy Wojciecha Hasa, od strony Dworca Łódź Fabryczna)
Data:
sobota, 27.07.2024 - niedziela, 29.12.2024
Godzina 10:00 -18:00
Wykonawca / Organizator:
EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi
Lokalizacja:
EC1 Łódź | Centrum Nauki i Techniki – Planetarium
ul. Targowa 1/3
90-022 Łódź
Bilety:
Do - 31 PLN