Od wielu dziesięcioleci uchodziła za „dzielnicę nędzy i powszechnego zła” (Jerzy Krzywik Kaźmierczak, Na Bałutach gryzą psy. Bałuckie opowieści, Łódź 2016, s. 9). Do wybuchu II wojny światowej stanowiła swoisty tygiel kultur: polskiej, żydowskiej i niemieckiej. W 1940 roku na dużym obszarze najstarszej części Bałut zostało utworzone Litzmannstadt Ghetto. To była także najbardziej zniszczona część miasta w czasie działań wojennych.
I choć w latach 50. i 60. XX wieku zaczęto ją stopniowo obudowywać, to jednak w powszechnej świadomości pozostała obszarem „patologicznej biedy”, „zapyziałych domów”. Te stereotypy od kilkunastu już lat są mocno modyfikowane. Obraz dzielnicy zmienia się nie tylko w wymiarze społecznym czy infrastrukturalnym, ale również kulturowym.
Obecnie stanowi, szczególnie najstarsza jej część, niewyczerpane źródło artystycznych inspiracji łódzkich twórców. Zarówno jeśli chodzi o temat jej XX-wieczne losy, jak i współczesne, także momentami niełatwe, czasy. Bo Bałuty od dziesięcioleci były niemym świadkiem trudnych przemian społecznych i przemysłowych w naszym mieście. (…)
Projekt „BaŁUTy tożsamości” ma unaocznić pozytywne, ale też niestety jeszcze wciąż negatywne aspekty egzystencji w tej części Łodzi. Na wystawie zostaną przedstawione prace twórców, którzy związali się zawodowo bądź z życiowego wyboru ze starszą częścią Bałut. Ich działania, realizowane w wielu dziedzinach artystycznych aktywności, przenikają się wzajemnie, dając odbiorcy wyobrażenie o historii, ale również aktualnej sytuacji tamtego terenu. Ich komentarz, niejednokrotnie negatywny, niesie jednak nadzieję, że poprzez wspólne, realne działanie można coś zmienić, zbudować od nowa…
Małgorzata Dzięgielewska // fragmenty tekstu do folderu wystawy
Artyści: Artur Chrzanowski, Paweł Hajncel, Damian Idzikowski, Klara Kostrzewska, Barbara Olejarczyk, Maciej Rawluk, Witold Warzywoda, Kacper Zaorski-Sikora
5 lipca 2019 - 18 sierpnia 2019Godzina 12:00
Galeria Bałucka
Galeria BałuckaStary Rynek 291-438 Łódź
Środa: 12:00 - 17:00
Czwartek: 12:00 - 17:00
Piątek: 12:00 - 17:00
Sobota: 12:00 - 16:00
Niedziela: 12:00 - 16:00
Wstęp bezpłatny - 0 PLN
© 2018 PIK Łódź. | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.