Już po raz drugi młodzi reżyserzy, wespół ze studentkami i studentami Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, podejmą w Teatrze Nowym próbę nowego odczytania dziedzictwa Szkoły Filmowej, tworząc teatralne etiudy inspirowane dziełami słynnych absolwentek i absolwentów. 14 lutego będzie można zobaczyć je podczas otwartych pokazów.
„Światoobrazy” to twórcze laboratorium wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń między młodymi reżyserkami i reżyserami, dramaturżkami i dramaturgami oraz studentkami i studentami Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, realizowane pod egidą dyrektorki Teatru Nowego Doroty Ignatjew, kuratora projektu „Nowy i Młodzi” Remigiusza Brzyka oraz dziekana Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, aktora Teatru Nowego Piotra Seweryńskiego.
Zaproszone do projektu młode twórczynie i twórcy konfrontują swoje intuicje z intuicjami najznakomitszych absolwentek i absolwentów szkoły rewidując, rekonstruując i remiksując kanony filmowe, by raz jeszcze tchnąć życie w często rewolucyjne i buntownicze, a dziś nieco zakurzone diagnozy rzeczywistości swoich zawodowych poprzedniczek i poprzedników. Co z nich nadal rezonuje w młodych ludziach? Co jest częścią ich tożsamości, a co już nie mieści się w ich światoobrazach?
Punktem wyjścia dla 2. edycji warsztatów, zatytułowanej SF.(RE)Konstrukcje, są polskie filmy science fiction z lat 70. i 80. Młodzi reżyserzy: Miłosz Mieszkalski, Marcel Osowicki i Bartłomiej Juszczak planują skonfrontować się z opowieściami o utopiach i antyutopiach, z potrzebą kreacji zbiorowego mitu, nowej mitologii i światów alternatywnych; reinterpretować fragmenty scenariuszy i konstruować nowe światy. Za pomocą konwencji, jaką jest science fiction, chcą przyjrzeć się teraźniejszości i poszukać narracji pozwalających opowiadać na nowo o marzeniach i wyzwaniach stojących dzisiaj przed młodymi ludźmi.
Jak mówią, interesuje ich, jak wizje twórców filmowych odnosiły się do minionych już czasów i jak mogą rezonować z realiami XXI wieku. Tytułowe SF rozumieją nie tylko jako science fiction, ale także jako speculative fiction – kategorię pozwalającą na wyjście poza realizm i znane gatunki. Chcą postawić pytania o granice SF i o to, co ucieczka do świata przyszłości mówi o rzeczywistości, która ich otacza.
Finałem warsztatów będą otwarte dla publiczności pokazy pracy w procesie, zaplanowane na 14 lutego.
Data:
środa, 14.02.2024, 17:00
Wykonawca / Organizator:
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Lokalizacja:
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93
90-402 Łódź
Bilety:
Bilety od - 1 PLN
