Ukrywana dotąd w magazynach księga wzorów, dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Łodzi zostanie pokazana zwiedzającym.
Do tej pory posługiwano się skanami, zdjęciami tych wzorów. Teraz będzie można zobaczyć samą księgę. W erze światów wirtualnych wspaniale zachowany autentyczny obiekt z dawnych lat jest nie do przecenienia.
W autentycznych wnętrzach dawnej wykończalni – pracujące maszyny – krosna i teraz autentyczne wzory dawnych tkanin tu produkowanych. Prawda miejsca i przedmiotu.
Wystawa czasowa:
Wystawa malarstwa Piotra Bogusławskiego zatytułowana „SYNTHÈ. W PRZESTRZENI” Główną intencją tej wystawy jest ukazanie związków klasycznie rozumianego malarstwa (obraz na ścianie) z architekturą wnętrz.
Na pierwsze łódzkiej wystawie Piotra Bogusławskiego wielkie formaty płócien z ostatniego cyklu, zatytułowanego „SYNTHÉ”, pokrywają niemal w całości powierzchnię muzealnych ścian sali wystaw czasowych, zamieniając je w bramy do świata wyobraźni widzów.
Piotr Bogusławski jest pochodzącym z Warszawy malarzem i grafikiem, obecnie większość czasu spędzającym w Niemczech i w Bułgarii. Szczególne światło i klimat czarnomorskiego wybrzeża podsycają nadzwyczajną wrażliwość kolorystyczną tego artysty.
Malarza interesuje przede wszystkim aspekt wizualnego oddziaływania obrazu – oraz przestrzeni, w której obraz ten się znajduje – na indywidualne przeżycia odbiorcy.
Wystawa stała:
Wystawa stała została zaprojektowana przez Mirosława Nizio. Jest to wystawa multimedialna, która prezentuje historię rodziny Poznańskich i ich fabryki ze szczególnym uwzględnieniem procesu produkcyjnego. Goście mogą dowiedzieć się, w jaki sposób bawełna stawała się przędzą, po czym zobaczyć, jak zmienia się ona w tkaninę w trakcie prezentacji pracy XIX-wiecznych krosien. Wizyta w Muzeum Fabryki pozwala poznać szczegóły dotyczące procesu wykończania tkanin oraz kontroli jakości produktów. Zainteresowani znajdą również informacje o detalach architektonicznych, dawne plany fabryki oraz stare zdjęcia.
Godziny działalności Muzeum Fabryki 14 maja:
- 10:00 – 16:00 – normalnie wstęp z biletami
- 16:00 – 18:00 – przerwa techniczna
- 18:00 – 01:00 – Noc muzeów
Wstęp w ramach Nocy Muzeów, czyli w godzinach 18.00-01.00 – będzie bezpłatny
Data:
sobota, 14.05.2022, 18:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Fabryki
Lokalizacja:
Muzeum Fabryki w Łodzi
ul. Drewnowska 58
91-002 Łódź
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN