Magia obrazów Isidro Con Wonga wyrasta z przeżywania codziennego życia. Artysta, czerpiąc z otoczenia, tworzy swój własny świat, wykraczający poza zwyczajność. Konfrontacja obu tych światów nabiera charakteru aktu magicznego.
Opuszczając rzeczywistość, przechodząc w obszar lirycznej fantazji, twórca otwiera drzwi do świata snów, w którym pędzle same fruwają ponad obrazami, realizując nieodpartą potrzebę tworzenia.
To pozwala na pokonanie codziennego bólu i zatopienie się w marzeniu.
Kontrastowe i wrażliwe barwy jego dzieł to źródło tryskającej energii, uświadamiające nam, że wszystko, co istnieje, jest bytem energetycznym i znajduje się w ciągłym ruchu.
Motywy obrazowe kreują mit, który staje się wehikułem przenoszącym nas w świat sacrum.
Jego dzieła, naiwne wizje o walorze mirażu, utrzymane w poetyce realizmu magicznego, przechodzą z czasem w obszar dynamicznej abstrakcji, w której mocno akcentowany jest elektryczny impuls esencji światła, włączający każdy element świata w jedną, ulegającą przemianom Całość.
Kosmos, galaktyki, Ziemia i jej istoty, cztery żywioły podlegają w tej twórczości ciągłej transmutacji i przechodzą z poziomu indywiduum, pojedynczych zjawisk, na poziom Jedności.
Autor nie dominuje nad obserwowaną przyrodą. Staje się, poprzez uwiecznienie jej na obrazie w akcie tworzenia, częścią otaczającego go świata.
Jego twórczość staje się rodzajem autobiografii, w której odbija się siła i spontaniczność odtwarzanej rzeczywistości. Jego prace, przedstawiające swoisty raj utracony, nabierają równocześnie wymiaru ekologicznego.
Opracowano na podstawie tekstów z internetowej strony Autora oraz nadesłanych materiałów.
Program Nocy Muzeów w Galerii Chimera:
- godz. 18:00 – 01:00 – zwiedzanie wystawy
- godz. 22:30 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawieProwadzenie: Julián Ramírez García
Magia obrazów Isidro Con Wonga wyrasta z przeżywania codziennego życia. Artysta, czerpiąc z otoczenia, tworzy swój własny świat, wykraczający poza zwyczajność. Konfrontacja obu tych światów nabiera charakteru aktu magicznego. Kosmos, galaktyki, Ziemia i jej istoty, cztery żywioły podlegają w tej twórczości ciągłej transmutacji. Po wystawie Artysty oprowadzi kurator Julián Ramírez García.
Program Nocy Muzeów w Galerii Willa:
- 18.30 | Rodzinny warsztat plastyczny: Fantastyczna podróż do świata egzotycznych zwierząt
Prowadzenie: Beata Bugaj-Tomaszewska i Natalia Szeligowska
Zapraszamy dzieci od lat 4 wraz z opiekunami do udziału w warsztacie plastycznym Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Do stworzenia prac przestrzennych zainspirują nas prace Artystów, które można obecnie podziwiać w Galerii oraz świat egzotycznych zwierząt i roślin, który dodatkowo wzbogacimy o elementy fantastyczne, tworząc naszą interpretację wyprawy do dżungli.
- 20.00, (zbiórka: 19.55) | Wieczorne oprowadzanie po Willi Kindermanna
Prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska
Tradycyjnie już zapraszamy do zwiedzania Galerii Willa wieczorową porą. W tym roku Galeria będzie czynna od 18.00 do 1.00. O godzinie 20.00 historyczka sztuki, kuratorka wystaw MGSŁ Małgorzata Dzięgielewska oprowadzi chętne osoby po willi Leopolda Kindermanna.
Dzieje rodziny Kindermanów – jednej z bardziej znaczących rodzin w dawnej przemysłowej Łodzi – sięgają lat 20. i 30. XIX wieku. Kindermanowie pozostawili po sobie istotne ślady w krajobrazie i historii miasta, wspaniałe fabryki oraz rezydencje, m.in. willę przy ul. Wólczańskiej 31. Willa Leopolda Kindermanna określana jest najczęściej jako jedno z najważniejszych dzieł secesyjnych w architekturze polskiej, wyróżniające się niezwykle interesującą formą i detalem architektonicznym oraz bogactwem wystroju wnętrz.
- 21.00 | Spotkanie z Teresą Klink-Kobierską
Prowadzenie: Dariusz Leśnikowski
Obcowanie z twórczością Teresy Klink-Kobierskiej jest jak uczestniczenie w inspirującej podróży. Osobistej peregrynacji Artystki przez życie, pełne przeżyć i doznań, ale też podróży po świecie artystycznych przemian i fascynacji, jakich doświadczyło współczesne malarstwo w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Oba te konteksty przenikają się ze sobą, wpływając na charakter i wyraz Jej twórczości. Zapraszamy na spotkanie z Artystką oraz kuratorem wystawy Niewidzialna obecność i Dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Dariuszem Leśnikowskim.
TERESA KLINK-KOBIERSKA – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Piotra Potworowskiego i prof. Rajmunda Pietkiewicza oraz malarstwo ścienne w pracowni prof. Juliusza Żuławskiego. Dyplom w zakresie malarstwa i rysunku oraz scenografii. Po ukończeniu studiów na stałe związała się z Łodzią. Uprawia malarstwo, rysunek, jest autorką instalacji plastycznych, animatorką zdarzeń i akcji interdyscyplinarnych. Aktywna uczestniczka łódzkiego życia artystycznego. Dekoratorka wnętrz. Realizatorka projektów scenograficznych dla teatru i filmu (ok. 30 projektów, m.in. do filmów: Wojciecha Wiszniewskiego, Radosława Piwowarskiego, Janusza Zaorskiego, Laco Adamika, Ryszarda Bera, Piotra Łazarkiewicza, Marka Koterskiego).
Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce (m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Białystok, Łódź) i zagranicą (Szwecja, RPA). Uczestniczyła w licznych znaczących wystawach zbiorowych w wielu krajach.
- 18.00-01.00 | Stanowisko wydawnicze z promocyjnymi publikacjami Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Data:
sobota, 18.05.2024, 18:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Galeria Willa
Lokalizacja:
Galeria Willa / Galeria Chimera
ul. Wólczańska 31
90-607 Łódź
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN